укррус

Телефони у Луцьку

  • (097) 714-28-28
  • (050) 714-28-28

Що таке пуповина, і чим вона корисна.

Пуповина — це сполучний спірально закручений  канатик  у плацентарних савців від ембріону до плаценти, що під час внутрішньоутробного розвитку є фізіологічною і генетичною частиною плода. Вона складається з однієї вени , по якій рухається багата киснем і живильними речовинами артеріальна кров по дорозі мати-плід, і двох артерій для відтоку «відпрацьованої» венозної крові по шляху плід-мати, хоча трапляється 1вітсоток зі 100, коли у пуповині 1 пупкова артерія, але таке зустрічається вкрай рідко. Вена і артерії  в свою чергу оточені і захищені Вартоновими драглями -желеподібною міжклітинною  субстанцією сполучної тканини пуповини, завдяки яким зберігається гнучкість і пластичність , що запобігає механічним пошкодженням судин. У доношених діток пуповина має довжину 50-70см,1,5-2смв діаметрі, але існує  ймовірність що пуповина може бути короткою, приблизно 30-40 см. І коротка меньше 40см, і довга  більше 70 см може бути небеспечною для життя малюка.

 

Пуповина одним кінцем прикріпляються до черевної стінки плода, а іншим до плаценти,( місці прикріплення після відпадання пупкового залишку утвориться рубець — пупок.) Цікаво зазначити, що у таких випадках коли народжуються двійнята або близнюки   пуповина у кожного плоду своя, але якщо двійня (трійня і.т д :-) ) різнояйцеві то плацента у кожного різна, а у однояйцевих близнюків  одна.

Перерізання людської пуповини може відбувати в різному часовому проміжку і залежить від конкретних чинників. Один з них  відбувається через 5-20 хвилин після народження. Тому що при природніх пологах у   плацеті залишається  приблизно 200мл   крові, яка повинна повернутися через зєднання пуповини назад до малюка після нородження і наповнити маленький організм потрібною кількістю кисню і поживних речовин, Це все відбувається тому, що  народжуючись  малюк в прямому сенсі «зменьшується» віддавши цю  кількість  крові  у плаценту  через пуповинну , протискаючись крізь вузькі родові шляхи і тому аби вона повернулася необхідний час. І як тільки пульсування крові у пуповинні ледь помітне, її перетискають пупковим затисками у двахмісцях  і перерізають……..

  • Один з випадків , коли пуповину потрібно перерізати у новонародженого відразу після виходу з родового каналу аби уникнути можливих ускладнень  називається  резус конфліктом .Якщо пояснювати коротко, таке трапляється коли мама Rh-негативна, а тато Rh-позитивний, тоді  існує можливість того, що дитина також буде резус-позитивна, що призведе до Rh-конфлікту під час вагітності.(  росписання саме цього випадку заслуговує на окрему статтю.)
  • Ще один з випадків коли пуповину перерізають відразу - багатоплідна вагітність. Це необхідно зробити для того аби малюк ,що народжується другим не запутався в пуповині первістка.

    При кесаревому розтині  плід витягується за головку або за тазовий кінець (за паховий згин або за ніжку) при тазовому положенні плода, пуповина відразу  перерізається між зажимами, і дитина передається акушерці і  лікарю неонатологу. Після вилучення дитини видаляється плацента. Важливо зазначити ,що саме пуповина може бути причиною кесарського ростину. Назвемо дві з них:

  • це випадіння петель пуповини, при якій пуповина перетискається, і дитя не може отримувати кисень. Ризик для плода при випаданні пуповини полягає в припиненні кровотоку в системі плацента-плід з подальшою гіпоксією плода
  • обвиття пуповини навколо шиї, тулуба, ніжок, ручок. Особливо небезпечне щільне обвиття навколо шиї. Обвиття пуповини у період пологів веде до натягування пуповини, що звужує просвіт пуповинних судин, та до асфіксії плоду. При цьому також створюється вкорочення пуповини, що уповільнює просування плоду по родовому каналу та навіть може викликати передчасне відшарування плаценти.

     

    Варто  знати: момент, в який перерізають пуповину вкрай важливий, адже відразу після пологів певна кількість крові, а це приблизно 200 мл , відходить назад у плаценту, (про це ми писали вище) , в результаті чого знижуються кров’яний тиск і рівень гемоглобіну. Тому майбутня мама повинна заздалегідь запитати про це у лікаря. Також відстрочка перерізання пуповини може бути корисна для недоношених дітей, оскільки збережена  пуповина знижує потребу новонародженого в переливанні крові.

    Цікаво знати:

    пуповина не має больових рецепторів, тому її перерізання безболісне і не відчутне ні мамі , ні малюку.

    з пуповинної крові можна проводити забір стовбурових клітин, які  ,якщо коротко ,мають властивості  відновлювати або заміняти собою пошкоджені клітини.

    Прочитавши цю статтю в будь якому випадку потрібно проконсультуватися з лікарем, і не діяти самостійно. Адже стаття написана для загального розвитку і обізнання.

    Будьте завжди здорові і не хворійте.

    Ваш Бебі сервіс.

Читайте також:"Правильний догляд за пуповиною немовляти у перший місяць після народження"